Přeskočit na obsah

Do lesního ráje za trilobity, co uchvátily i Barrandeho

Signál na telefonu je zde vzácností. I vyhledávač GPS je tady ztracený a hlásí, že jste sjeli z cesty. Je to místo dokonalého klidu, doslova ráj pro duši. Jen vy a vaše kolo. Přitom jen pár desítek kilometrů od Prahy. Však si ho zamiloval i věhlasný francouzský geolog Joachim Barrande. A také Přemysl Novák, šéf projektu L'Etape Czech Republic by Tour de France, který nás přizval na svůj oblíbený cyklistický výlet.

"Vezmu vás do ráje. Většina okruhu je po parádním novém asfaltu, s naprosto ohromujícími scenériemi a minimálním provozem," slibuje muž, který stojí za trasováním všech ročníků L'Etape Czech Republic by Tour de France.

Startujeme z Rakovníka. Na zdejším historickém náměstí se na okruhu dlouhém sedm set metrů pořádá každoročně cyklistické kritérium. Necháváme za zády Pražskou bránu a kolem Tyršova koupaliště stoupáme na Špičák. Dlouhý kopec rozhodně není jen na zahřátí. "Motory tady dostanou pořádně zabrat. Ale nedoporučuji točit hned do červených čísel. Jsme na samém začátku a okruh má bezmála dva tisíce výškových metrů," upozorňuje Přemysl Novák.

Do údolí, které miloval i francouzský objevitel

Odměnou je parádní rovinatá pasáž směrem na Městečko, která byla několikrát součástí trasy Kopcovité L'Etape Czech Republic. Kocháme se výhledem na hrad Křivoklát, co se v krajině tyčí po levé straně. Sjezd do Městečka zahrnuje i krátký kostkový sektor. A ještě před ním nepříjemnou levotočivou zatáčku. V obci hned za mostem přes Křivoklátský potok točíme vpravo a zahajujeme dlouhý výstup směrem na Malou Bukovou. Úvod stoupání je ostřejší než konec. "Síly dochází kopci i cyklistům," směje se ředitel největšího tuzemského závodu pro amatéry. Nabíráme směr Všetaty a houpavou trasou přes Panoší Újezd a Slabce míříme na Zvíkovec. Pod zdejším zámkem se drápeme směrem na Podmokly.

20190727_131201

"Pasáž od zdejšího zámku je prostě úžasná," rozplývá se ředitel L'Etape. Po novém asfaltovém koberci sjíždíme k Podmokelskému mlýnu. Právě tady francouzský geolog Joachim Barrande získal celosvětový věhlas, když objevil půl miliardy let staré zkamenělé zbytky trilobitů ve Skryjích a Týřově.

Lesy jsou tady tak hluboké, že signál na mobilu je vzácností. Dokonce i nejmodernější computer s GPS má problém určit přesnou polohu. Ale tady není moc variant. Prostě dupeme do pedálů a po novém asfaltu stoupáme směrem na Skryje.

Dva a půl kilometru dlouhý výstup ukrojí dalších sto výškových metrů z celkové porce. Po výjezdu z lesa uchvátí výhledy na Týřovické skály.

Přestávka v Kneippových lázních...

Ve Skryjích je příležitost navštívit památník Joachima Barranda a také doplnit energii. V nohách máme jednapadesát kilometrů. Klesáme k řece, abychom ztracené výškové metry záhy nabrali zpět výstupem do Týřovic. Následuje další parádní sjezd a podél Berounky pod Čertovou a Kněžskou skálou, kolem restaurace U Rozvědčíka pelášíme do Roztok. "Lehkou brzdu představuje nenápadný kopec na Višňové," připomíná Přemysl Novák, že úplně zadarmo se do Roztok u Křivoklátu nedostaneme.

Z mostu přes Berounku vidíme kostkový sektor Štybyho pomsta, který byl součástí L'Etape 2024. Ale hned za mostem točíme vpravo a místo nevlídného pavé si užíváme jízdu romantickým údolím potoka Klučná po novém asfaltovém povrchu až na Karlovu Ves.

20190510_161651

Pokud dojde voda v bidoench, u vodopádu můžete tekutiny doplnit a také si dopřát krátkou regenerační pauzu v přírodních Kneippových lázních.

Zdoláváme dalších dvě stě výškových metrů a odměnou je výhled na jižní část Křivoklátské vrchoviny. Pro odměnu fičíme do Broum a zdejšího pivovaru Matuška. náslendě přes Karlov míříme k Leontýnskému zámku.

Vracíme se směrem na Roztoky, ale uprostřed lesa odbočujeme vpravo na Zbečno. Sjezd zahrnuje několik nepříjemných zatáček. A zejména při finálním sjezdu k Berounce je třeba na jedné z mála pasáží starého asfaltu maximální koncentrace.

Sýkořický kopec můžete rozložit

Od řeky po zrekonstruovaném Masarykově mostu, který oslaví v roce 2025 sto let, stoupáme na Sýkořici. "Když jste popravení, tak po levé straně v polovině kopce je zdroj doplnění energie," vede nás ředitel do kavárny Khulna Kaava. "A když popravení nejste, tak jde zase o pádný důvod, proč se nezmrtvit v honbě za osobním rekordem v segmentu na aplikaci Strava." Ostatně pro ambiciózní chrty končí jeden ze segmentů právě u vjezdu do obce Sýkořice, aby alespoň nějaké "personal best" mohli ve vyhlášeném stoupání atakovat.

khulna červený

"Ještě, že je druhá část Sýkořičáku ve srovnání s tou první vůči cyklistickým nohám mírumilovná. I když každý kopec je tak těžký, jak si ho těžký udělat chcete," krčí rameny Přemysl Novák při pokračování výletu. Kilometry směrem na Lány, které jsou letním sídlem prezidentů republiky, pěkně uprašují. Kaštanovou alejí se dostáváme za Ploskov, kde skupina na novém asfaltu doslova letí. "A jednotlivec si může užívat jedinečnou přírodu," usměje se ředitel L'Etape.

Jde o pasáž, kterou účastníci největšího tuzemského silničního závodu pro amatérské cyklisty dobře znají. Klesáme do "myší díry" a následně přichází předposlední výstup dne ke svaté Alžbětě. A pak už lesem uháníme na energii, která ještě zůstala v nádrži, k Rakovníku. Ve sjezdu ze Špičáku se rychlost blíží trojcifernému údaji. Na náměstí se pak nabízí příležitost doplnit enerii po vydatné porci kilometrů i výškových metrů.

Mapa trasy: gpx soubor
Počet kilometrů
: 127 km
Počet výškových metrů: 1806
Co vidět: Památník Joachima Barranda (Skryje), Kneippovy lázně (Roztoky u Křivoklátu), zámek Lány
Kde se občerstvit: Pivovar Matuška (Broumy), Khulna Kaava (Sýkořice)
Kde parkovat: v Rakovníku u zimního či plaveckého stadionu, nebo jet vlakem

©  2025 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl