Přeskočit na obsah

Nejdřív výkon, potom Relax

Proč si po sportovním výkonu dát saunu? Odpočinek, regenerace, prevence zranění, blahodárné účinky na klouby, srdeční činnost, imunitu a duševní pohodu. To jsou základní benefity pro aktivní i rekreační sportovce, které může po náročné aktivitě přinést návštěva sauny. Sauna v těle spouští termoregulační děje, které adaptují organismus na vysokou teplotu, což může být až 100 °C. Během saunování se zvyšuje teplota těla (běžně až na 39 °C), produkce potu, rozšiřují se cévy a zvyšuje srdeční frekvence. Prokrvení periferních částí těla a objem krevní plazmy také narůstají, což pomáhá lépe zvládat horko a funguje jako rezervoár tekutin pro pocení. Na buněčné úrovni se produkují proteiny teplotního šoku, které chrání buňky před poškozením, a zvyšuje se dostupnost oxidu dusnatého, který podporuje prokrvení těla. V organismu se zvyšuje množství endorfinů a růstového hormonu, což je podobné jako při sportovních aktivitách.

Být s 211 je výhra pro vaše zdraví!

Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra ČR (ZP 211) letos vypsala nový bonusový program, který odměňuje ty, kteří se starají o své zdraví a chodí na hrazená screeningová vyšetření. V rámci programu nabízí příspěvek 1 000 Kč na saunu nebo rázovou vlnu, a to nejen pro sportovce, kteří mohou řešit zdravotní problémy spojené se sportovním vytížením. Více informací najdete zde.

Jak správně kombinovat saunu a sport Vám poradí ZP 211

Saunování bylo populární v zemích východní Evropy, Asie a nejrychleji se rozšířilo především ve Finsku. Profesionální sportovci ji berou jako součást své sportovní přípravy. Proč tomu tak je? Saunování opravdu funguje a má pro sportovce pozitivní účinky. Ve studii Akademie sportu v katarském Dauhá bylo prokázáno, že hráči, kteří mezi zápasy chodili do sauny, měli lepší regeneraci a sportovní výkon v následujícím zápasu.

Sauna před nebo po tréninku?

Většina lidí má saunování spojené s potréninkovým odpočinkem. Pokud je naším cílem regenerace, měli bychom si nechat určitý čas mezi sportovní aktivitou a saunováním. Pokud chceme zlepšit vytrvalost, je vhodné využít saunu po sportu. Pro silový trénink se doporučuje saunování před tréninkem, kdy může sloužit jako forma pasivního cvičení a pomyslný "warm-up".

Sauna a vytrvalostní sport

Velmi pozitivní účinky saunování po tréninku pociťují lidé zaměřující se na vytrvalostní sporty jako je běhání nebo jízda na kole. Sauna po cvičení posiluje vytrvalost, zvyšuje objem krevní plazmy, průtok krve do srdce i svalů a svalovou hmotu díky vyšší úrovni proteinů a růstového hormonu.

Pozor na pitný režim

Je důležité pravidelně doplňovat tekutiny během cvičení i saunování. Riziko dehydratace se při kombinaci těchto aktivit zvyšuje, proto nezapomínejte na pitný režim. Nejlepší volbou je voda.

Sauna jako léčba

Saunování má blahodárný účinek na rekonvalescenci po zranění a urychluje rehabilitaci po operaci. Snižuje rychlost atrofie a ztrátu svalové hmoty, podporuje růst svalové tkáně a pomáhá při návratu ke sportu. Sauna je často doporučována pacientům s chronickou bolestí a dalšími degenerativními onemocněními.

Rázová vlna jako úleva od bolesti a podpora optimální hojení

Rázová vlna je moderní léčebná metoda, která přináší úlevu od bolesti a podporuje hojení. Tato terapie dokáže potlačovat chronické záněty, podporuje neovaskularizaci (tvorbu nových krevních cév), rozpouští usazeniny vápníku v těle a stimuluje produkci kolagenu. Rázová vlna vytváří ideální prostředí pro hojení, což vede k rychlému obnovení funkcí a úlevě od bolesti. Pomáhá zejména při ošetření a léčbě šlachových a svalových úponů, bolestivých zánětů a měkkých tkání v blízkosti kostí, čímž představuje účinnou alternativu k chirurgickým zákrokům.

Léčebný účinek a aplikace rázové vlny

Rázová vlna funguje na principu akustického vlnění s vysokou energií, která se šíří ve formě samostatných intenzivních pulsů. Tato metoda se v medicíně používá již od roku 1980, kdy byla poprvé aplikována k odstraňování ledvinových kamenů. Moderní přístroje umožňují rychlé a neinvazivní ošetření s minimálními vedlejšími účinky. Léčba rázovou vlnou zlepšuje prokrvení postižených tkání, zvyšuje metabolismus a podporuje regenerační procesy, což vede k efektivnímu hojení a snížení bolesti.

Málokdo ví, že rázová vlna, podobně jako tejpování, poslouží i tehdy, když žádné zdravotní problémy nemáte. Při vhodném načasování několik hodin před závodem může příznivě ovlivnit výkon v závodě. Pokud by byl interval moc dlouhý, den předtím, efekt se rychle ztrácí. Rázové vlny uvolní ztuhlé svalstvo důkladně a do hloubky, zlepší jeho prokrvení a připraví jej na nadcházející výkon podobně jako masáž před výkonem.

ZPMV_Grafika 1. článek

©  2024 Petr Čech Sport, a.s., všechna práva vyhrazena.

Vytvořeno v Beneš & Michl