Andy Schleck
Předjedete mě všichni, komentuje Andy Schleck účast na L’Etape Czech Republic
Hodně prý plave, protože na „své“ kolo už nemá celé dny jako dřív, přesto si ale vyzkoušel sjezd na horském kole po sjezdovce dolů ve francouzském Méribelu. Doma v Itzigu kousek od hlavního města Lucemburku vede cyklo obchod a je taky prezidentem závodu Kolem Lucemburska. Nadto pořádá po celém světě motivační přednášky, kde vypráví svůj životní příběh. Andy Schleck ho přijede sdělit i do Česka, jako superstar na startu červnové L’Etape Czech Republic by Tour de France.
Je to dvanáct let, co Lucemburčan (ne)vyhrál nejslavnější cyklistický závod v galaxii. V Paříži tenkrát v červenci 2010 stál na stupínku až pod Albertem Contadorem, přesto žlutý dres nakonec získal. Jen mu byl udělen zpětně, v únoru 2012 poté, co Španěl prohrál svoji dopingovou arbitráž.
Tour de France? Vítězství na Galibieru
Ten závod ho vlastně udělal. Na Tour závodil už jeho táta Johny. Sám Andy na něm rostl od dětství a pak si s bráchou Fränkem na něm zazávodili. A když mladší ze sourozenců bral nakonec první místo, bratr byl druhý.
„V tom závodě jsem prožil tolik emocí a zažil tolik stavů mysli, že je těžké vybrat jednu nejsilnější vzpomínku. Je jich nespočet,“ zamýšlel se Schleck a vypíchl aspoň některé: absolutní podporu a důvěru týmu, stoupání na Galibier, pódium v Paříži... „Ale pokud má nějaká vzpomínka stát nad ostatními, pak je to mé vítězství na Galibieru, protože o něm jsem vždycky snil.“
Protože je to ale už právě dvanáct let od jeho největšího vítězství kariéry a osm, kdy ji kvůli chronicky bolavému koleni zakončil, není už Schleck tím průsvitným závodníkem, který při 186 centimetrech nevážil ani 70 kilogramů.
„Fyzičku si držím, to jo,“ ujistil Schleck v on-line rozhovoru pro česká média. „Ale na kole jezdím už jen příležitostně. Celý život jsem musel trénovat podle nějakého plánu, dodržovat harmonogram, zdravou stravu, což už dnes naštěstí dělat nemusím. Ale pro start na L’Etape budu dostatečně fit.“
Ve srovnání se všemi etapami, které Schleck za život na profesionální úrovni kdysi objel, bude ta česká o poznání jednodušší, přesto ji nechtěl brát na lehkou váhu. Vždyť je už bývalým profíkem, ne? „Jak jsem viděl propozice, čeká nás velká prověrka. I pro mě to bude těžký okruh,“ říkal a pak zavzpomínal, kde všude už tuto odnož slavné Tour de France absolvoval: „Na Tchaj-wanu, v Šanghaji, taky v Londýně, dvě v Číně, v Kalifornii... Koncept znám velmi dobře, je to parádní akce a už se těším, až budu v Praze a pojedu jako svoji narozeninovou jízdu.“
Odstartuje s prvními, dojede s posledními
To proto, že den před startovním výstřelem oslaví slavný Lucemburčan 37. narozeniny. „Ale výsledkem se nestresuju,“ ujistil. Já nepřijedu proto, abych závod vyhrál, já přijedu, abych prezentoval brand Tour de France jako její bývalý vítěz. Budu tam pro lidi, abych jim ukázal, co je cyklistika, že to není jen závodění, ale hlavně pohyb venku. Takovou filozofii já dnes hlásám. Závodnická kapitola je už dávno za mnou, ale vím, že na startu budou závodníci hladoví po vítězství. A to je dobře, protože soupeření je potřeba. Já ale na pódiu stát určitě nebudu.“
Hlavně proto, že Schleck má už celkem jasnou závodní strategii, tolik odlišnou od let minulých. Jestliže dřív nic než první místo nebral, v Praze to bude jinak: odstartuje s prvními a skončí s posledními, protože tak ho každý bude muset v některém místě trati předjet.
„Budu se snažit potkat se s co největším počtem účastníků,“ slíbil Andy Schleck a hroznu fanoušků se nebojí. „Nebude to poprvé. Já se rád s lidmi potkávám. Tuším, že bude mission impossible potkat se a pohovořit s každým, ale budu se snažit co nejvíc. Chci s lidmi probrat svoji minulost a předat jim svůj dnešní pohled na cyklistiku.“
Zdeněk Štybar? Skvělý člověk
Jestliže Schleck bude možná nejznámějším obličejem v poli, dlouhodobými ambasadory L’Etape jsou Ján Svorada, bývalý elitní spurter a vítěz závěrečné etapy Tour de France na Elysejských polích v Paříž, a taky Zdeněk Štybar, který rovněž jeden zápis z Grande Boucle má. Před sedmi lety slavil v Le Havru.
„Zdeňka, i když jsme se už dlouho neviděli, znám dobře, trénovali jsme spolu na Mallorce,“ vzpomínal Schleck. „Však jsme byli skoro sousedé, měli jsme domy kousek od sebe. On výborný závodník, ale co je pro mě důležitější, je to výborný člověk – žije pro cyklistiku, přitom nohama stojí na zemi. Ačkoliv pravděpodobně... no spíš určitě je v o hodně lepší formě než já, ani on nepřijede, aby zvítězil.“
Po Slovácích budou Lucemburčané druhý nejzastoupenější národ na startu L’Etape v Praze. Nebo aspoň to tak dva měsíce před startem vypadalo, protože jich byl na začátku dubna přihlášen tucet. Že je cyklistika v pidi zemi vmáčknuté mezi Francii, Belgii a Německo tak populární, je částečně i Schleckova práce.
„A taky díky mému bratrovi a celé lucemburské historii,“ dovysvětlil dnes možná nejslavnější Lucemburčan. „Pokud se podíváme do dějin, máme v Lucembursku čtyři vítěze Tour de France a šest vítězných Tour, což je cosi neskutečného pro národ, který má nějakých 600 tisíc lidí. A to polovina z nich jsou expati. Jsme opravdu multikulturní národ.“
Soutěžit v počtu vypitých piv Andy Schleck nebude
Jestliže lucemburský exšampion za svou prací putuje dnes po celém světě (však i video hovor proběhl, když on sám seděl pod horami v Rakousku), v zemi, která ho za dva měsíce uvítá ještě nikdy nebyl. „A trošku se za to stydím. Musí to být jedna z mála, kde jsem ještě nebyl.“
Spojení s Českem má však i přes tento drobný nedostatek silné. Jednak v Praze žije spousta jeho přátel, ale hlavně Andy Schleck od roku 2018 obléká „dres“ Škoda Auto a během Tour de France pro mladoboleslavskou značku pracuje jako expert a taky lídr programu Early Bird.
„Na Prahu se upřímně těším. Doufám, že tam strávím nějaký čas s rodinou a že – jen co dojedu do cíle L’Etape – tam prožijeme hezký víkend.“ Po závodě prý dojde i na pivo, národní nápoj. „To už jsem ze setkání s některými Čechy stihl pochopit,“ pousmál se Schleck. „Ale jak jsem řekl – nejsem už závodník, takže nepotřebuju soutěžit v tom, kolik jich vypiju.“